tel. 515 361 651

Ocieplanie budynków styropianem nowych najczęściej wykonuje się płytami o lambdzie od 040 do 031 W/mK. Przy wyższych budynkach ważna jest wytrzymałość na ściskanie (70 kPa lub 80 kPa) oraz niezbędne będzie kołkowanie (tu opinię wyraża projektant lub producent systemu dociepleń). styropiany o lambdzie 041 - 045 są najlżejszymi i nie jest wskazane stosowanie ich na elewacji w metodzie lekkiej mokrej.

    Ocieplenie budynku dobrze jest wykonać za pomocą zapraw i tynków pochodzących od jednego producenta. Wtedy mamy pewność, że ocieplenie stanowi całość systemu. W takim przypadku jest możliwość otrzymania gwarancji na cały układ do pięciu lat na tynk akrylowe, do siedmiu lat na silikonowe.

Ocieplanie styropianem instrukcja

    Pierwszym etapem jest gruntowanie ściany i przyklejenie styropianu. Ściany budynku wykonane z chłonnych elementów mogą powodować odciaganie wody z kleju co może powodować późniejszą słabą wytrzymałość na odrywanie. W przychylnych warunkach pogodowych 2-3 godziny po gruntowaniu można przystąpić do przyklejania płyt styropianowych. Klej nanosimy na wcześniej przetartą płytę styropianową w taki sposób aby po obwodzie powierzchni przyklejanej wykonać wałek  oraz 3 placki po środku płyty. Należy pamiętać aby otwory okienne były oklejone w taki sposób by krawędzie płyty styropianowej nie były ich przedłużeniem. Gdy okna zlicowane są z powierzchnią ścian zewnętrznych styropian powinien nachodzić na ramę 2-3 cm, ponieważ należy unikać tu mostków termicznych. W tych miejscach od wewnątrz najczęściej pojawia się wilgoć, grzyb i pleśń. Przed przyklejeniem styropianu upewnij się, że okno jest opianowe dokładnie na całej grubości ramy.

Płyty styropianowe przyklejane poniżej gruntu przyklejamy do izolacji przeciwwilgociowej tylko klejem bitumicznym na bazie wody lub coraz bardziej popularnymi specjalnymi piankami poliuretanowymi.

Przygotowanie styropianu pod siatkę

Drugim etapem jest przecieranie powierzchni płyt i dyblowanie. Poniżej znajduje się zdjęcie z prawidłowo przyciętym i przyklejonym styropianem w tzw. elkę. Pustki pomiedzy płytami zostały wypełnione pianką. Całą powierzchnię ocieplenia należy przeszlifować aby zwiększyć przyczepność kleju (warstwy nosnej). Dyble przy budynkach do wysokości 6 m nie są konieczne w niektórych systemach. Jeśli należy je zastosować to zazwyczaj w ilości 4 do 5 szt. /m2 a w strefach krawędziowych do 8 szt./m2. Rozróżniamy dyble z trzpieniem polipropylenowym, poliamidowym i stalowym. Dyble powinny być zamocowane conajmniej 6 cm w betonie i cegle a 8 cm w pustakach.

Montaż siatki na styropianie

Następny etap to montaż narożników i siatki. Poniżej znajduje się zdjęcie na którym zatopione są narożniki aluminiowe z siatką oraz siatka w diagonalach okien a także w narożach wewnętrznych. Wszystkie te elementy składają się na zabezpieczenie przeciw pęknieciom wzdłużnym i diagonalnym. Jeśli zastosuje się narożniki aluminowe z siatką o wymiarach 10x10cm nie jest konieczne wywijanie siatki na naroża otworów. Siatka do styropianu powinna mieć gramaturę conajmniej 145 g/m2 lub coraz częściej stosowana 165 g/m2. Siatka zatopiona diagonalnie wymiar 25 x 40 cm.

Zatapianie siatki

Warstwa z siatką stanowi tzw. warstwę nośną, warstwa ta odpowiada za przenoszenie naprężeń. (Elewacja pod wpływem warunków atmosferycznych przenosi naprężenia) Prawidłowo wykonana eliminuje pękniecia na tynku. Na zdjęciu poniżej widzimy siatkę 165g/m2 z zakładem 10 cm. Siatkę z włókna szklanego najlepiej jest zatapiać w kleju od góry na dół, pozostawiajac na dole kilka cm. siatki jako kontrolę zakładów. Wykonawca pamiętając o dolnym odcinku kontrolnym nie popełni błędu. Brak zakładów na siatce oraz brak siatki w diagonalach i narożnikach otworów okiennych to najczęstrze błędy przy ocieplaniu domów.

Tynki zewnetrzne

Rozróżnia się kilka rodzajów tynków zewnetrznych. Najpopularniejsze to tynki akrylowe, barwione w masie na niezliczoną ilość kolorów. Po pierwsze przed nanoszeniem tynku ścianę należy zagruntować systemowym podkładem tynkarskim odpowiednim pod dany tynk. Podkład można barwić. Tynk na domku powinny nakladać conajmniej dwie osoby zaczynając aplikację od górnego rogu. Im większa powierzchnia tym więcej ludzi powino to robić aby struktura wygladała estetycznie. Tego bez doswiadczenia lepiej na gotowo nikt nie próbuje, tynku takiego nie da się usunąć z elewacji, aby naprawić błędy trzeba nanosić go ponownie także wcześniej szpachlując ścianę.

Polecamy tynki polikrzeminaowe lub silikonowe marki SEMPRE. Nie należą do tanich ale w przypadku wykonania elewacji przez autoryzowanego wykonawcę można na nie (i cały system ) otrzymać nawet 10 lat gwarancji. Zamówienia na tynki oraz omówienie warunków gwarancji pod telefonem.

Instrukcja ocieplania styropianem powstała w 2010 roku.

 

 


Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookie na komputerach naszych użytkowników. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie.