tel. 515 361 651

Tynki elewacyjne

Jako tynki elewacjne stosowane są wyprawy cienkowarstwowe akrylowe, silikonowe, silikonowo silikatowe oraz siloksanowe czyli polikrzemianowe. Coraz bardziej popularne stają się tynki silikonowe 1,5 mm w jasnych kolorach pastelowych. Ich popularność przebija tynki akrylowe stosowana jeszcze tak niedawno na domkach jednorodzinnych. 

Tynki Silikonowe

Dlaczego tynki silikonowe? Charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością, szeroką dostęnością kolorów oraz jendą z najwyższych odporności na algi i grzyby. Dzieki tym zaletom mozna cieszyć sie ich długotrwałą żywotnością. Najlepsi producenci daja gwarancję nawet 10 lat na trwałość masy oraz kolor. Sempre, Mapei, Caparol to jedne z najlepszych gotowych silikonowych mas tynkarskich.

Szczególną uwagę należy zwrócić na tynk silikonowy Sempre Azuro w wersji NANO Premium z dodatkowym silikonem. Sprawdzona receptura, gwarantująca wieloletnią trwałość elewacji.

Tynki Polikrzemianowe

Podobnie jak silikonowe tynki polikrzemianowe są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Trwałość kolorów ocenia się na 25 lat i jak pierwsze budowy pokazują po 10-15 latach elewacje wyglądają tak jakby ktoś wczoraj rusztowanie ściągnął. Tynki te są mało popularne i niestety należy przestrzegać reżimu technologicznego. Tynki polikrzemianowe są bardzo wrażliwe na światło podczas aplikacji. Odcień koloru po wykonaniu zalezy od intensywności światła. Podczas prac z tymi tynkami należy stosować siatki maskujące na rusztowaniach. Są tańsze od silikonowych choć ich trwałość ocenia się na większą.

Tynki silikonowo-silikatowe

Istana hybryda jednak z powodu ceny obniżając właściwości tynków silikonowych powstały tynki silikonowo silikatowe. Podobne właściwości choć trwałość ocenia się jako niższą od powyższych. 

Tynki akrylowe

Maca tynkarska w oparciu o żywice akrylowe. Tynki akrylowe to największa paleta barw, niestety po 5 latach są bardziej narażone na przebarwienia, wyblaknięcie oraz na mchy algi i grzyby. Dotyczy to zwłaszcza północnych cześci budynków. Właściwie są to tynki, które obecnie głównie stosuje się na inwestycjach deweloperskich. Aby było tanio. Szanujący się deweloperzy unikają tego typu rozwiązań.

 


Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookie na komputerach naszych użytkowników. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie.