Tynki elewacyjne
Jako tynki elewacjne stosowane są wyprawy cienkowarstwowe akrylowe, silikonowe, silikonowo silikatowe oraz siloksanowe czyli polikrzemianowe. Coraz bardziej popularne stają się tynki silikonowe 1,5 mm w jasnych kolorach pastelowych. Ich popularność przebija tynki akrylowe stosowana jeszcze tak niedawno na domkach jednorodzinnych.
Tynki Silikonowe
Dlaczego tynki silikonowe? Charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością, szeroką dostęnością kolorów oraz jendą z najwyższych odporności na algi i grzyby. Dzieki tym zaletom mozna cieszyć sie ich długotrwałą żywotnością. Najlepsi producenci daja gwarancję nawet 10 lat na trwałość masy oraz kolor. Sempre, Mapei, Caparol to jedne z najlepszych gotowych silikonowych mas tynkarskich.
Szczególną uwagę należy zwrócić na tynk silikonowy Sempre Azuro w wersji NANO Premium z dodatkowym silikonem. Sprawdzona receptura, gwarantująca wieloletnią trwałość elewacji.
Tynki Polikrzemianowe
Podobnie jak silikonowe tynki polikrzemianowe są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Trwałość kolorów ocenia się na 25 lat i jak pierwsze budowy pokazują po 10-15 latach elewacje wyglądają tak jakby ktoś wczoraj rusztowanie ściągnął. Tynki te są mało popularne i niestety należy przestrzegać reżimu technologicznego. Tynki polikrzemianowe są bardzo wrażliwe na światło podczas aplikacji. Odcień koloru po wykonaniu zalezy od intensywności światła. Podczas prac z tymi tynkami należy stosować siatki maskujące na rusztowaniach. Są tańsze od silikonowych choć ich trwałość ocenia się na większą.
Tynki silikonowo-silikatowe
Istana hybryda jednak z powodu ceny obniżając właściwości tynków silikonowych powstały tynki silikonowo silikatowe. Podobne właściwości choć trwałość ocenia się jako niższą od powyższych.
Tynki akrylowe
Maca tynkarska w oparciu o żywice akrylowe. Tynki akrylowe to największa paleta barw, niestety po 5 latach są bardziej narażone na przebarwienia, wyblaknięcie oraz na mchy algi i grzyby. Dotyczy to zwłaszcza północnych cześci budynków. Właściwie są to tynki, które obecnie głównie stosuje się na inwestycjach deweloperskich. Aby było tanio. Szanujący się deweloperzy unikają tego typu rozwiązań.